- Zdrowie i Uroda

Walka z boreliozą

Z roku na rok w Polsce obserwuje się coraz większą liczbę niebezpiecznych pajęczaków-kleszczy i coraz powszechniejsze zachorowania na boreliozę. Winowajcą tej niebezpiecznej sytuacji są za krótki i niemroźne zimy. Według specjalistów ów pajęczaki są jednymi z najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Statystycznie dwadzieścia pięć procent kleszczy zaraża krętkowicą kleszczową, dlatego tak bardzo istotne jest pozbycie się zwierzęcia bardzo szybko po wkłuciu oraz obserwacja własnego stanu zdrowia.

Co to jest krętkowica kleszczowa?

kleszczKrętkowica kleszczowa (inaczej BORELIOZA) jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borellia, a wektorem przypadłości są pajęczaki z rodzaju Ixodes. Do zachorowania dochodzi , gdy zarażony kleszcz, dopadając swą ofiarę, wydziela ślinę i wytwarza wymiociny. Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna. Krętkowica kleszczowa to najpowszechniej występująca zoonoza odkleszczowa i najczęściej pojawiająca się choroba zakaźna w Polsce. Nieleczona występuje u ludzi w trzech etapach: infekcja zlokalizowana, infekcja rozproszona i etap infekcji przewlekłej.

Symptomy choroby

Infekcja zlokalizowana

Rumień pełzający- do dwudziestu jeden dni od ugryzienia w miejscu występowania kleszcza występuje zaczerwienie lub pojedyncza „krostka”. Wyprysk w bardzo szybkim tempie się powiększa, a miejsce ukąszenia jest czerwone najbardziej. Jest możliwość, że pojawią się także pęcherzyki.
Wysoka temperatura,
Bóle głowy,
Silne bóle stawów,
Dreszcze,
Ogólne osłabienie,
Naciek limfocytarny- pojawia się u jednej dziesiątej chorych. Jest to bezbolesny, bordowy wytwór.

Etap infekcji rozproszonej

Zapalenie stawów,
Zapalenia serca,
Zapalenie nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

Etap infekcji przewlekłej

Zanikowy stan zapalny skóry.
Neuroborelioza- pojawia się u jednego na dziesięciu chorych. Polega na zaburzeniu czucia, porażeniu nerwów oraz zaburzeniu funkcji poznawczych i pamięci.
Łagodne zapalenie mięśni.

Rozpoznawanie i leczenie boreliozy

Podstawą jest diagnostyka serologiczna, ale gdy u chorego pojawił się rumień pełzający, wynik nie ma znaczenia, ponieważ wynik. W wypadku boreliozy układu nerwowego niezbędne jest badanie płynu mózgowego i rdzeniowego. Coraz popularniejsza wśród chorych jest diagnostyka skanerem F-Scan 4.Urządzenie jest odmianą dla tradycyjnego biorezonansu. Głównie krętkowicę kleszczową leczy się za pomocą antybiotyków. Wybieranie między penicyliną, cefalosporyną a tetracykliną zależy od etapu przypadłości. Najczęściej leczenie może trwać do niecałego miesiąca. Leczenie antybiotykami jest skuteczna w dziewięćdziesięciu procentach. Innym sposobem leczenia jest zastosowanie generatora plazmowego RPZ-15. Generator skutecznie pozbywa się bakterii w organizmie.

generator plazmowy RPZ
źródło: www.apiterapie.pl